RECEPTY

Kouzlo jménem medvědí česnek

25.04.2017 REDAKCE
Autor článku

Kouzlo jménem medvědí česnek

Dnes bychom tě rádi seznámili s jedním velkým tajemstvím, díky němuž získáš neohroženou a životodárnou medvědí sílu...

Kouzelný medvědí koberec

Přestavujeme ti nevídanou bylinku, která roste pouze jednou v roce a nyní přichází její čas! Velký malý zázrak jménem medvědí česnek roste především v okolí vodních toků, ve vlhkých a stinných lesích a v nížinách, kde tvoří nádherné a bohaté zelené koberce. Nejvíce se mu daří v lužních půdách, kde na tebe bude čekat s otevřenou náručí! Na některých místech vyráží už koncem února. Ideálním časem pro sběr česneku je však měsíc duben, kdy nabývají jeho listy na síle a obsahují nejvíce vitaminů. Květnem vetšinou "medvědí" sezóna končí, jelikož bylinka věnuje veškerou svou energii do květů a účinné látky se postupně z listů vytrácí. Po olistění stromů se totiž stahuje znovu do cibulky a spřádá síly na další jaro…

Kdopak by nemiloval procházky probuzenou přírodou? Inspiruj se s námi a spoj příjemné s užitečným. Neotálej a udělej si výlet do lužních lesů a uvidíš sama...takové místo tě přivítá jemnou, ale zároveň výraznou česnekovou vůní. Každému srdíčko zaplesá při pohledu na široké údolí, poseté hustým medvědím kobercem. Je to nádhera, když takové místo objevíš, budeš si připadat zajisté jako víla lapená v pohádce. :)

Životabudič a mocný čaroděj

Je zdraví, chutný a nádherně voní! Používání medvědího česneku v kuchyni začíná být dnešním moderním trendem. Díky jeho jedinečné chuti s ním můžete zažít neskutečný gastronomický zážitek. Krom skvělé chuti se vyznačuje také výbornými detoxikačními účinky. Z medvědího česneku se zpracovávají právě četné zelené listy, vyrůstající z podzemní dlouhé cibule. Listy se vyznačují vysokým obsahem vitaminu C, železa a přítomností zajímavé látky, nazývané alicin, která se z byliny uvolňuje během rozmělnění mezi prsty nebo s dalším mechanickým zpracováním. Tento kouzelník pomáhá s klasickou chřipkou a nachlazením, léčí opary, poradí si s průjmy a potírá streptokoky a stafylokoky, díky svým speciálním antibakteriálním vlastnostem. Dále si poradí s vysokým krevním tlakem, střevními chronickými obtíži a s citlivým trávením. Vhodný je i pro lidi, kteří mívají časté problémy se žlučníkem. Pomáhá při poruše srdečního rytmu, mírní respirační poruchy a tuberkulózu. Medvědí česnek jednoduše zamává s kdejakou virovou či bakteriální nákazou, funguje jako tzv. přírodní antibiotikum.

Tip: Jelikož se medvědí česnek objevuje v přírodě jen na krátkou chvíli, je vhodné medvědí sílu uchovat na horší časy. Jednoduchým a efektivním zpracováním česneku je příprava oleje. Čerstvý česnek omyješ, nakrájíš nebo mu pomůžeš hmoždířem a vložíš na tři týdny do tmavé skleněné nádoby s extra virgin olejem, kde se bude chvíli macerovat a pak bude zcela připraven k dalšímu používání. Česnek se dá také zamrazit nebo z něj zkus vyrobit oblíbené bylinkové máslo či chutné pesto, které ti doma rozhodně chvíli vydrží.

Dej si ale pozor, aby sis nespletla medvědí česnek s konvalinkou vonnou, mají velice podobné listy a když na to přijde, obě byliny bíle kvetou. Nemusíš se ale obávat záměny! Když k listům přivoníš, nebo je jemně rozetřeš v prstech, ucítíš stoprocentní česnekovou vůni, kterou nelze zaměnit s ničím jiným...Možná tě vůně k bylince sama přivede!

Kdo hledá, najde! A když nenajde...třeba sežene snítku na farmářských trzích. ;)

Přejeme ti úspěšný lov a příjemnou procházku na jarním česnekovém vzduchu...

 

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Zimní trio: Nachlazení, rýma, kašel. Jak s nimi zatočit? Zimní trio: Nachlazení, rýma, kašel. Jak s nimi zatočit?
Není štrúdl jako štrúdl Není štrúdl jako štrúdl
Osvěžující okurkový drink Osvěžující okurkový drink
Zmrzlinu? Pojďme si ji připravit! Zmrzlinu? Pojďme si ji připravit!