RECEPTY

Není štrúdl jako štrúdl

11.10.2017 REDAKCE
Autor článku

Není štrúdl jako štrúdl

Umíš si představit lepší podzimní dobrotu, než je právě štrúdl? Štrúdl je vynikajícím dezertem, který má hned několik předností. Jeho příprava je velmi jednoduchá a díky tomu, že je možné zvolit téměř libovolný druh náplně, zachutná úplně všem. Pojďme si povědět o tomto oblíbeném moučníku něco více a představit si dva lahodné recepty.

Kde se vzal, tu se vzal

Za původem slova štrúdl bychom se museli vypravit za hranice. A sice do sousedního Německa, díky kterému známe lahodný moučník pod tímto názvem. Štúdl, neboli česky závin, se poprvé objevil v první třetině 19. století. Důvod? Výrazný rozvoj pěstovaní ovoce.

Rekordní štrúdl

Třiačtyřicet metrů, pět cukrářů, 24 hodin, dvě stě kilogramů jablek, 120 kilogramů listového těsta, dvacet kilogramů ořechů a nejdelší štrúdl je na světě. Na tomto rekordním štrúdlu sis mohla před několika lety pochutnat v české kavárně Slavie.

Lahodné náplně

Pod pojmem štrúdl si asi nejčastěji představíme listové těsto s jablečnou náplní, rozinkami a ořechy. Pojďme se ale podívat, jakými náplněmi můžeme listové těsto vylepšit.

Tvarohové hody

Miluješ tvaroh? Tak proč si ho nedopřát ve štrúdlu? Jak na náplň? Do mísy dej jednu kostku plnotučného tvarohu. Přidej jeden žloutek, rozinky, špetku soli, 2 lžíce cukru a čerstvý vanilkový lusk. Pořádně zamíchej a náplň je na světě.

Krém a ovoce

Šťavnaté ovoce a tvarohový krém? Lahoda! Jak na to? V míse prošlehej 750 gramů tučného měkkého tvarohu, přidej pět lžic smetany na šlehání, tři žloutky, špetku soli, dva sáčky vanilkového cukru, tři lžíce vaječného likéru, kůru z citrónu, dvě lžíce pudingového vanilkového prášku a cukr moučku podle chuti. Nejdříve listové těsto posypej kokosem, přidej krém a na něj poklaď ovoce, například jahody. Závin sroluj a vychutnej si jeho jedinečnou chuť.

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Zimní trio: Nachlazení, rýma, kašel. Jak s nimi zatočit? Zimní trio: Nachlazení, rýma, kašel. Jak s nimi zatočit?
Osvěžující okurkový drink Osvěžující okurkový drink
Zmrzlinu? Pojďme si ji připravit! Zmrzlinu? Pojďme si ji připravit!