Materiály a údržba

MATERIÁLY A ÚDRŽBA

Pokud chceš něco vědět o materiálech a údržbě, jsi na správným místě!

PÉČE O VUŠKY

Přečti si, jak se správně starat o svoje Vušky.
Symboly údržby

Při používání a péči o naše produkty přihlédni ke grafickým symbolům údržby na etiketě nebo visačce jednotlivého výrobku. Napoví Ti, jak se máš o Vušky starat. Visačky nikdy z výrobku neodstraňuj.

Obecné doporučení na ochranu všech Vušek, oblečení, šperků a doplňků

S výrobkem zacházej šetrně.

Chraň před ohněm.

Chraň před vodou a deštěm.

Chraň před prašným prostředím.

Chraň před chemickými vlivy.

Chraň před mechanickým poškozením.

Kabelky

Kabelku zbytečně nepřetěžuj.

Nevystavuj kabelku přímému zdroji tepla a slunci.

Při čištění a ošetřování se řiď symboly údržby na etiketě.

Neper kabelku v pračce a nedávej ji do sušičky.

Batohy

Batoh zbytečně nepřetěžuj.

Nevystavuj batoh přímému zdroji tepla a slunci.

Při čištění a ošetřování se řiď symboly údržby na etiketě.

Neper batoh v pračce a nedávej ho do sušičky.

Peněženky

Do peněženky nedávej více karet, než pro kolik je určena.

Peněženku nepřetěžuj nadměrným množstvím mincí.

Nevystavuj peněženku přímému zdroji tepla a slunci.

Při čištění a ošetřování se řiď symboly údržby na etiketě.

Neper peněženku v pračce a nedávej ji do sušičky.

Šperky

Zabraň v kontaktu šperků s ostrými předměty, aby nedošlo k jejich poškrábání.

O šperky pečuj s ohledem na použitý materiál.

Většinu šperků vyčistíš vlažnou vodou se šetrným saponátem.

Na leštění si vezmi jemný hadřík z mikrovlákna.

Brýle

Zabraň kontaktu sklíček a nožiček brýlí s ostrými předměty, aby nedošlo k poškrábání.

Sklíčka omyj vodou se saponátem, opláchni a vylešti hadříkem z mikrovlákna.

Při čištění nožiček brýlí se řiď návodem na údržbu použitého materiálu.

Oblečení

Per do maxima stupňů uvedených na etiketě s podobnými barvami a naruby.

Neper v přípravcích s chlorem a jinými bělidly.

Nedávej do sušičky a nesuš na přímém slunci, aby barvy nevybledly.

Žehli při doporučené teplotě na etiketě a naruby.

Obuv

Při čištění a ošetřování bot se řiď symboly údržby na etiketě.

Obuv nikdy neper v pračce a nedávej ji do sušičky.

Podrážku snadno vyčistíš houbičkou s mýdlovou vodou nebo tekutým pískem.

Svršek obuvi čisti podle typu materiálu a návodu na jeho údržbu.

MATERIÁLY

Je fajn vědět, z jakého materiálu je vytvořena Tvoje Vuška.
Bavlna

Bavlna patří v módním průmyslu mezi nejběžnější přírodní vlákna. Tkaniny a pleteniny ze 100% bavlny jsou prodyšné, pevné a příjemné na nošení. Bavlněné oblečení můžeš bez obav prát v pračce při teplotě uvedené na etiketě a nechat přirozeně uschnout. Bavlnu žehli na doporučenou teplotu po rubní straně výrobku.

Elastan

Elastan je extra pružné polyuretanové vlákno. Dokáže se natáhnout na několikanásobek své délky a zase se vrátit do původní velikosti. Oblečení s příměsí elastanu dobře drží tvar, méně se mačká, nevytahá se a díky pružnosti je pohodlné na nošení. Nejčastěji se s ním setkáš ve směsi s bavlnou u triček a spodního prádla. Při údržbě oblečení s elastanem se drž pokynů uvedených na etiketě výrobku.

Bambusové vlákno

Bambusové vlákno je čistě přírodní materiál se spoustou benefitů. Oblečení z bambusu je komfortní, prodyšné, má antibakteriální vlastnosti a nedráždí. Takže je vhodné i pro lidi s citlivou pokožkou a alergiky. V zimě Tě zahřeje, v létě příjemně chladí. Odvádí vlhkost od pokožky, takže Tě udrží v suchu, i když se trochu víc zapotíš. Prostě ideální materiál pro každodenní nošení. Bambusové oblečení můžeš prát v pračce na 30 °C.

Polyester (PES)

Tkanina z polyesteru je lehká, nemačkavá, nepohlcuje moc vlhkosti a rychle schne. Běžně se používá jako podšívkový a vnitřní materiál našich kabelek, peněženek i batohů. Na jeho čištění Ti bude stačit houbicka a vlažná voda s příměsí jemného saponátu. Vyčištěnou Vušku rozevři a nech ji přirozeně uschnout.

Polyester Oxford

Oxford je lehká a zároveň pevná i odolná tkanina z polyesteru opatřená prodyšným polyuretanovým zátěrem. Díky němu odpuzuje vodu i nečistoty, odráží UV záření, odolává oděru, snadno se čistí a rychle schne. Na vyčištění Ti bude stačit měkká houbička a vlažná voda se saponátem. Dá se i chemicky čistit.

Polyuretan (PU)

Polyuretan je veganskou alternativou k pravé kůži. Na pohled a na dotek rozdíl téměř nepoznáš. Vyniká svou pevností, nepraská, velmi dobře odolává oděru, slunečním paprskům a vlhkosti. Polyuretan stačí omýt vlažnou vodou s kapkou šetrného saponátu a otřít do sucha. Při čištění se vyhni organickým rozpouštědlům a benzínu, které by mohly tvou oblíbenou Vušku poničit.

Neopren

Neopren je extra lehký polymerovaný kaučuk. Je pružný, má termoizolační vlastnosti a nepropustí vodu. Vušky z neoprenu nikdy neper v pračce a nepoužívej žádné prací prostředky. Stačí ho vymáchat ve vlažné vodě a nechat ho z obou stran přirozeně vyschnout.

Vláknitá kůže

Při výrobě vláknité kůže se odpady přírodní usně rozloží na vláknité částice, menší kousky nebo prach a poté se pomocí pojiva znovu spojí. Takhle recyklovaná useň je na vzhled i omak jako přírodní kůže. I péče o ni je stejná. Na běžné čištění si vezmi jemnou houbičku a vodu. Na ošetření a ochranu vláknité kůže používej kvalitní impregnaci. Při péči se vyhni agresivním čistícím přípravkům a kožené Vušky nesuš na topení.

EKO - Recyklovaný Polyuretan

Recyklovaný polyuretan je Eco-Friendly materiál, který vzniká recyklací použitých odpadů, odpadů z jiné výroby a z nevyužitých výrobků. V jeho složení je recyklovaný polyester a polyuretan, čisté polymery, dřevo a calcium carbonate. Kabelky, peněženky i batohy z recyklu snadno vyčistíš vodou s přídavkem saponátu. Po opláchnutí zbytků saponátu čistou vodou vytři svou Vušku hadříkem dosucha.

Mikrovlákno

Polyesterové mikrovlákno patří mezi nejjemnější syntetická vlákna. Svou jemností se nejvíc přibližuje hedvábí. Často se kombinuje s dalšími textilními materiály, například s usní ve vláknité kůži. Mikrovlákno je odolné proti působení vody, nemění svou strukturu, neroztahuje se a nesráží. Je proto i snadné na údržbu. Na jeho čištění stačí vzít jemnou houbičku a vlažnou vodu se saponátem.

Korek

V módním průmyslu se korek používá jako alternativa pravé kůže. Jeho neopakovatelná struktura dělá z každého doplňku naprostý originál. Korek je lehký a přitom pevný, odpuzuje vodu i nečistoty a odolává UV záření. Vušku s přírodním korkem snadno vyčistíš vodou a šetrným saponátem.

Felt/plsť

Plstěný filc je jemný a zároveň pevný a odolný materiál, který vzniká vzájemným propletením polyesterových vláken. Na svém povrchu může přirozeně vytvářet žmolky, které jednoduše odstraníš žmolkovačem. Plstěné doplňky se dají prát v ruce s použitím šetrného saponátu. Při praní ale můžou částečně ztratit svou tuhost a pevnost.

Polyamid

Textilie z polyamidu vynikají svou vysokou pevností za sucha a odolností vůči oděru. Snadno se udržují a po vyprání rychle schnou. Často se s ním setkáš u plavek a dalšího sportovního oblečení. Oblečení a doplňky z polyamidu per maximálně při 40 °C. Nikdy nepoužívej aviváž, prádlo neždímej na sílu, nesuš na přímém slunci, v sušičce, ani na topení.

Nylon

Nylon je asi nejznámějším materiálem z polyamidu. Tkaniny z něj jsou pevné, odolné vůči oděru, rychle schnou a snadno se udržují. Při údržbě nylonových doplňků si vystačíš s houbičkou, vlažnou vodou a saponátem. Nenechávej doplňky s nylonem dlouhodobě ve vlhkém prostředí, ztrácí svou pevnost. Vyhni se s ním otevřenému ohni a rozpouštědlům na bázi kyselin.

Akryl

Akrylová pletenina je měkká, lehká a nekousavá alternativa přírodní vlny. Oproti vlně je nenáročná na údržbu. Dobře drží tvar, při praní se nesráží, nesmlsnou si na ní moli a méně žmolkuje. Doplňky a oblečení z akrylu můžeš prát v pračce na 30 °C. Nepoužívej aviváž, pleteninu neždímej a nech ji jen volně uschnout.

Ethylenvinylacetát (EVA)

Elastomerní polymer EVA je lehký, pružný a ohebný materiál. Výborně chrání proti nárazům, nepraská, je nepromokavý a odolává UV záření. Při čištění používej měkkou houbičku a jemný čistící prostředek, aby se povrch nepoškrábal. Pouzdra z ethylenvinylacetátu nechávej přirozeně schnout při pokojové teplotě mimo zdroj tepla.

Polyvinylchlorid (PVC)

PVC patří mezi nejrozšířenější plasty vůbec. Dá se z něj vyrobit zdařilá imitace kůže. Používá se na kabelky, batohy i peněženky. Doplňky z polyvinylchloridu jednoduše umyješ vlhkým hadříkem. Můžeš použít i saponát nebo čistý technický líh. Po čištění povrch omyj čistou vodou a osuš.

Recyklát z Vušek

Utahaným kabelkám, batůžkům i peněženkám dáváme další šanci. Obnošené nebo pokažené Vušky míří do drtičky, kde je rozdrobíme na malé kousky. Ty pak přidáváme k polystyrenovým kuličkám jako výplň do našich sedacích vaků. Ve své recyklované podobě tak dělají další radost třeba dětem ve školkách.

Polystyrenové kuličky

Polystyrenové kuličky používáme společně s recyklátem Vušek jako náplň našich sedacích vaků. Kuličky jsou lehké, hypoalergenní, mají velký objem, který užíváním po čase sedesá. Kuličky do vaků můžeš průběžně doplňovat.

Guma

Guma se vyrábí z přírodního nebo i syntetického kaučuku. Ve Vuch ji používáme na podrážky bot. Je totiž lehká, pružná a voděodolná. Snadno ji vyčistíš houbičkou s pastou z jedlé sody a vody nebo tekutým pískem Cif cream.

Plast

Plasty obecně jsou syntetické polymery, které mají téměř neomezené možnosti využití. Jsou často dostupnější alternativou přírodních materiálů. Nahradí například dřevo, textilní vlákna nebo kaučuk. Jsou lehké, přitom pevné a odolné. Plastové části doplňků jednoduše umyješ vlhkým hadříkem. Můžeš použít i saponát nebo čistý technický líh.

Kov

Kov se v různých variantách slitin používá při výrobě drobných komponentů a obrouček brýlí. Obecně platí, že je vhodné zabránit kontaktu s ostrými předměty, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Kovové části můžeš čistit teplou mýdlovou vodou a doleštit hadříkem z mikrovlákna.

Dřevo

Dřevo je krásný přírodní materiál. Díky jeho neopakovatelné struktuře je každý kousek šperku naprostý originál. Na čištění dřevěných šperků a doplňků Ti stačí vlažná voda se saponátem. Můžeš použít i jemnou houbičku nebo mikrovlákno. Nepoužívej žádná chemická rozpouštědla a dřevo nenechávej dlouho ve vodě. Na ochranu dřeva se dá použít olej nebo speciální vosk.

Zebra Wood

Zebrawood je tvrdé a odolné exotické dřevo z Afriky. Má specifickou strukturu probarvenou světlými a tmavými proužky. Svým vzhledem tak připomíná zebru. Doplňky ze zebrawood očisti vlhkým hadříkem a osuš. Nenechávej je dlouho namočené ve vodě. Povrch můžeš ošetřit přírodním olejem nebo speciálním voskem.

Skateboard wood

Skateboard wood je recyklát použitého skateboardu z javorového dřeva. Šperky a doplňky ze dřeva se dají snadno umýt pod tekoucí vodou. Použít můžeš šetrný saponát a jemnou houbičku, aby se povrch nepoškrábal. Na čištění nepoužívej žádná rozpouštědla. Dřevo nenechávej dlouho ve vlhku, aby nepopraskalo a neztmavlo.

Bambus

Bambusové dřevo je nenasákavé, nevadí mu ani delší pobyt ve vlhkém prostředí. Je proto skvělým materiálem na obroučky slunečních brýlí. Ty pak nemusíš sundávat z očí ani při plavání. Doplňky z bambusového dřeva se dají snadno umýt pod tekoucí vodou, použít můžeš i šetrný saponát a jemnou houbičku. Na čištění nepoužívej žádná rozpouštědla.

Chirurgická ocel

Chirurgická ocel je slitina několika kovů. Patří mezi oblíbené materiály pro výrobu šperků, hodinek a bižuterních komponentů. Ocel je pevná, lesklá, odolná vůči poškrábání a rzi. Na čištění si vezmi k ruce jemný hadřík a mýdlovou vodu. Po umytí nerezovou ocel osuš a vylešti hadříkem z mikrovlákna.

Zipy

Na čištění zipových zoubků a zámečků si vezmi vodu s mýdlem a jemný kartáček. Nikdy nepoužívej benzín a chemická rozpouštědla. Když se zip zadrhává, promaž ho po celé jeho délce krémem nebo rostlinným glycerinem.

Kubická zirkonie

Kubická zirkonie se používá u šperků jako syntetická náhrada diamantu. Má podobný lom světla i lesk. Na první pohled nepoznáš rozdíl. Zirkonie se dá vyrobit v rozmanitých barvách. Krystal kubické zirkonie vyčistit jednoduše teplou mýdlovou vodou a vyleštíš hadříkem z mikrovlákna.

Stříbro 925/1000

Puncovní značkou 925/1000 se značí slitina 92,5% ryzího stříbra a 7,5% příměsi, nejčastěji mědi. Všechny stříbrné šperky Vuch jsou v téhle ryzosti. Samotné stříbro je měkkým kovem a díky příměsi dalších kovů jsou šperky pevnější a odolnější. Stříbrné šperky udržuj v suchu, ve vlhkém prostředí jsou náchylné k oxidaci. Na čištění si vezmi měkký hadřík či speciální roztok na čištění stříbra.

Slitina zinku

Slitina zinku se používá na bižuterní komponenty a ciferníky hodinek. K čištění Ti postačí vlažná voda nebo vlhčený ubrousek bez rozpouštědel a alkoholu. Kov vyleštíš snadno hadříkem z mikrovlákna.

Minerální korálky

Přírodní minerální kameny a polodrahokamy jsou krásné svou jedinečností. Každý kámen má odlišnou strukturu, barvu i lesk a žádný kousek není stejný. Minerální korálky umývej pod tekoucí vlažnou vodou.

VLASTNOST PRODUKTU

Vlastnosti Ti řeknou něco víc o Tvých zakoupených produktech.
Polarizační sklíčka

Polarizační sklíčka mají speciální filtr, který blokuje odražené světlo a zabraňuje nepříjemným odleskům. Svět přes skla polarizačních slunečních brýlí je krásně ostrý, kontrastní a barevně výraznější. Sklíčka omyj vodou se saponátem, opláchni a vylešti speciálním hadříkem na brýle.

UV Ochrana CAT.3, UV 400

Sluneční brýle Vuch mají garantovaný filtr UV 400, který chrání Tvoje oči proti UV-B i UV-A záření. Zatmavení sklíček CAT.3 propouští 8 až 18 % světla.

Voděodolnost 3 ATM

Hodinkám s voděodolností do 3 ATM nevadí vlhkost a občasné namočení. Třeba při mytí rukou a dešti. Nesmí se ponořit celé. Na čištění hodinek Vuch si vezmi suchý hadřík na leštění z mikrovlákna.

Odpružené FLEXI panty

Speciální nerezové panty slunečních brýlí mají pružný flex. Ten dovolí bezpečné roztažení nožiček do stran a pohodlnější nasazení brýlí.

RFID ochrana

Peněženky s RFID ochranou zabrání vašim bezkontaktním kartám v nechtěných platbách. Tvoje konto i údaje jsou v takové peněžence naprosto v bezpečí.

Zvolte svoji zemi