LIFESTYLE

Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu

02.01.2023 REDAKCE
Autor článku

Každý rok si dáváš stále ta stejná předsevzetí? Ale jsi klasický ledňáček, který to všechno dodržuje se lví zarputilostí celý leden, ale v únoru skutek utek? Dej si předsevzetí zaměřit se na slow fashion a věř, že tě to bude bavit a pomůžeš tak své peněžence i matičce zemi. 

Slow fashion, o co vlastně jde?

Módní průmysl je skvělý a my jsme v něm neskutečně rádi. Ale také víme, že módní průmysl je druhým největším znečišťovatelem životního prostředí. Náročnost pěstování materiálu, výroba a přeprava jednotlivých módních kousků dá naší zemi pořádně zabrat. Bohužel neblahý vliv má i dnešní trend, kdy kolekce střídá kolekci a každý má doma přeplněné skříně, i když stále nemáme co na sebe. Slow fashion je směr, který se snaží v tomto ohledu dupnout na brzdu a donutit konzumenta (neboli tebe) zamyslet se. Opravdu to potřebuji? Opravdu to unosím? Je to z materiálu, který je kvalitní? Vznikl tento módní kousek ve férových podmínkách?

Drahá levná móda

Vidíš kousek v mega slevě a říkáš si, že by byl hřích ho nekoupit. Pak ale zjistíš, že ti to úplně nesedí, a taky, že se ti to k ničemu nehodí. A z toho hyper kaufu je kousek, který ti zabírá místo ve skříni, pomalu se v komínku posouvá na nejnižší post, až najednou nevíš, co s ním. V první řadě je fajn ho poslat dál. To, že tobě nesedne, neznamená, že neudělá radost někomu jinému. Dobré by ale bylo rozmyslet se ještě před tím, než ho koupíš.

Zastavit, nadechnout, rozmyslet, koupit

My úplně chápeme tvou slabost pro doplňky. Nelze odolat. Než ale provětráš svou peněženku, je dobré se na chvilku zastavit. Je tento produkt z kvalitního materiálu? Vydrží mi? A co takhle podporovat lokální značky (třeba jako Vuch, mrk mrk). Co třeba sáhnout po výrobcích z udržitelného materiálu? Ve Vuch se nebojíme peněženek z pet lahví, batohů z neoprenu nebo kabelek z pravé kůže, které ti vydrží leta letoucí. Ale co jsou ty hlavní otázky: potřebuji to? Unosím to? A k čemu ho budu nosit? Před koupí si v hlavě projeď svůj šatník, jaké barvy v něm převažují, jestli se ti tento kousek bude hodit k většině z nich, k jednomu kousku nebo k ničemu, což bude znamenat, že ho prostě nosit nebudeš. Není to tak těžké a věř, že tvá peněženka i naše planeta ti budou děkovat při každém tvém takovém zamyšlení.

Rok 2023 a trocha dobra k tomu

A když jsme u toho začátku roku 2023, co ho začít koupí kalendáře? Jestli se chceš každý den koukat na barevnou smršť a připomínat si dobrou věc, tak doporučujeme Vuch charitativní kalendář. Pokaždé, když se na něj podíváš, rozjasní ti den, protože jsme v něm nešetřili barvami a je pozitivně laděný. Ale hlavní je, že jeho koupíš přispěješ organizaci Loono, která se zaměřuje na osvětu prevence vážných onemocnění. 

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách
Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce? Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce?
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!


Zvolte svoji zemi