LIFESTYLE

Crossfit – cvičení moderních lovců a sběračů!

03.02.2017 REDAKCE
Autor článku

Crossfit – cvičení moderních lovců a sběračů!

Po celé České republice vznikají crossfit centra svědčící o vzrůstající oblibě tohoto intenzivního druhu cvičení. Crossfit se dokonce dostal na seznam nejpopulárnějších sálových aktivit pro rok 2017. V čem spočívá ucelený cvičební program crossfit? Jaký typ jídelníčku je pro něj charakteristický? Co musí vědět nováček, než se vydá na první lekci?

 Co je crossfit?

 Crossfit je funkční trénink posilující a zpevňující celé tělo, klouby a vazy. Kombinuje atletiku, gymnastiku a olympijské vzpírání. Jeho zakladatelem je Američan Greg Glassman, který se podílel na vzniku společnosti CrossFit Inc. r. 2000. Využívají se při něm činky, overbally, medicinbaly, cvičební gumy, kettlebelly, švihadla a další pomůcky, které umožňují zapojit všechny svaly a pěstovat kondici. Crossfitu není cizí práce s vlastní vahou a jeho nedílnou součástí jsou i aerobní cvičení. Zvláštní důraz se při něm klade na posilování – klasické kliky, angličáky, sedy-lehy. Crossfit je přitom stejně populární mezi ženami i muži, v tom rovněž tkví jeho úspěch.

 Crossfit a paleo dieta

 Crossfit je také velmi populární u vyznavačů paleolitické diety, stravy našich předků lovců a sběračů, která se těší velké oblibě v Americe. Typický crossfit jídelníček se velice podobá paleo stravě sestávající z masa, ryb, vajec, zeleniny, ovoce, ořechů a semínek. Tedy z jídla, které se dá ukořistit ve volné přírodě. Velkou důležitost pro růst svalů při tomto druhu cvičení mají proteiny a tuky, sacharidy je potřeba omezovat (včetně pití ovocných džusů a nadměrné konzumace ovoce na úkor zeleniny). Do crossfit jídelníčku nepatří průmyslově zpracované potraviny, cukr v prášku, obiloviny a polynenasycené oleje (řepkový, slunečnicový). Má se za to, že při dodržování těchto stravovacích zásad úspěšně předejdete kardiovaskulárním chorobám a nadváze.

 Jak začít s crossfitem?

 Crossfit je perfektní nástroj na udržení kondice a formování postavy. Velmi důležité je však dbát na bezpečnost. Vyberte si crossfit centrum, které nabízí úvodní lekce pro nováčky, v nichž se naučíte správným technikám jednotlivých cviků. Pozornost věnujte kvalitní průpravě trenérů, kteří by se vám měli maximálně věnovat a usilovat o to, abyste efektivně zvládli celý crossfit trénink bez zranění. Není důležité, s jakým nasazením do každé lekce půjdete a kolik toho zvládnete, na prvním místě je to, abyste cvičili správně. Zrovna tak se na sto procent nemusíte řídit crossfit jídelníčkem, ten vás však podpoří v dosahování dobrých výsledků, pomůže shodit přebytečná kila a zároveň nezůstat o hladu.

 

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu
Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách
Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce? Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce?
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!


Zvolte svoji zemi