LIFESTYLE

Jak se zbavit závislosti na cukru?

03.02.2017 REDAKCE
Autor článku

Jak se zbavit závislosti na cukru?

 Dlouhá léta se ozývají hlasy, že cukr je toxický a pomalu zabíjí. Nikdy není na škodu zamyslet se nad tím, co denně jíte. Cítíte se často unavení a otupělí? Jste pořád hladoví? Máte kolem pasu pneumatiku, které se navzdory pravidelnému cvičení nedokážete zbavit? Co děláte špatně a jak zatočit se závislostí na cukru? Proč je vlastně tak škodlivý?

 Jste závislí?

 Bylo dokázáno, že cukr působí na mozek jako droga. Když se jej pokusíte odstranit ze svého jídelníčku (a pitného režimu), budete se s nejvyšší pravděpodobností potýkat s podobnými abstinenčními příznaky jako kuřáci, kteří se pokoušejí přestat s nikotinem. Nejčastěji se projevují jako bolesti hlavy, nevolnosti, nechutenství a samozřejmě neodbytná potřeba opatřit si chybějící drogu. Stejně jako kuřáci vnímají cigaretu jako něco, co je "uklidní", když jsou nervózní nebo přepracovaní, "cukroholici" po stresujícím dni sahají po přeslazené čokoládě. Kromě psychické a fyzické závislosti však podle nejnovějších výzkumů cukr způsobuje daleko větší zdravotní problémy než vědci tušili.

 

Fruktóza na pranýři

 Podle uznávaného amerického endokrinologa a obezitologa Roberta Lustiga je cukr příčinou celosvětové pandemie obezity, která se nyní již nevyhýbá ani rozvojovým zemím. Přesněji řečeno se nejedná o samotný cukr, ale o jednu jeho neodmyslitelnou složku – fruktózu. Vezmete-li si jednu kostku cukru (sacharózy), snědli jste 1/2 jednotky glukózy a 1/2 fruktózy. V Česku se stala známá Lustigova kniha "Cukr – náš zabiják", která u nás vyšla r. 2015. Shrnuje v ní všechny poznatky, k nimž dospěl na základě mnoha výzkumů a praxí s pacienty. Přišel na to, že fruktóza působí na játra jako alkohol a kromě vedlejšího příznaku obezity způsobuje metabolický syndrom projevující se jako vysoký krevní tlak, inzulínová rezistence, cukrovka, zrychlené stárnutí, kornatění tepen a alarmující množství viscerálního tuku v orgánech.

 

Sladký život bez cukru – strategie číslo 1

Velmi brzy nato se život bez cukru stal módou. V New Yorku, ani ne rok poté, co Lustig vydal svou knihu, přišla na svět populární kuchařská knížka Sarah Wilsonové, australské novinářky a blogerky, s názvem "Sladký život bez cukru" (přesněji řečeno bez fruktózy). Uvádí čtenáře do svého osmitýdenního detoxikačního (odvykacího) programu a přináší mnoho nových receptů laskomin a vydatných jídel, které lze připravit bez cukru. Tvrdí, že závislost na cukru lze zlomit průměrně za 8 týdnů. Během odvykací kůry se musí člověk vyhýbat veškerému přidanému cukru ve stravě a pití, dokonce i přirozeně se vyskytujícímu cukru v ovoci. Vydržíte-li oněch 8 týdnů bez ovoce, zbavíte se závislosti a budete vědět, že i s ovocem se musí zacházet opatrně, přičemž nejméně cukru obsahují bobule (veškeré lesní ovoce). Sladšímu ovoci se vyhýbejte (banány, hroznové víno,...), používejte zdravé rostlinné tuky, jezte maso, zeleninu, mléčné výrobky a naklíčené ořechy.

 

 

Sladký dezert jednou týdně – strategie číslo 2

 

Umírněnější přístup si zakládá na osvojení zdravějšího přístupu k jídlu. Robert Lustig učí rodiče obézních dětí, aby se především vystříhali ovocných šťáv, které jsou zbavené vlákniny. Právě vláknina působí na fruktózu jako filtr, a chrání tak játra před škodlivými účinky fruktózy. Ovoci se proto nemusíte důsledně vyhýbat, jen ho jezte v celku. Sladký dezert byste si měli dopřávat pouze jednou týdně, například v neděli po obědě. A dobrá zpráva na závěr: tuk sám o sobě není špatný (živočišný tuk, plnotučné mléčné výrobky, kokosový tuk), jedině v kombinaci s cukrem. Protože nízkotučné výrobky obsahují přidaný cukr, uděláte nejlépe, když se vrátíte k chutnějším plnotučným mléčným výrobkům!

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu
Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách
Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce? Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce?
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!


Zvolte svoji zemi