LIFESTYLE

Nejkurióznější vánoční zvyky napříč světem

09.12.2019 REDAKCE
Autor článku

Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé. A někdy taky pořádně kuriózní. Důkazem jsou vánoční zvyky, které by většina z nás označila přinejmenším za prapodivné. Jistě dobře znáš lití olova, krájení jablka nebo třeba pouštění lodiček z ořechů po vodě. Znáš ale taky světové vánoční tradice? Že ne? Pojď se s nimi seznámit a věř, že tě čeká pořádně zajímavé čtení.

Hurá do Mexika

Myslíš si, že se tradičně dárky dávají jen pod stromeček nebo do punčochy na krbu? Asi tě překvapí, že mexické děti dárky musí dostat z hliněného hrnce zavěšeného pod stropem. Jak? Buší do něj tak dlouho, než se hrnec rozbije a dárky se z něj nevysypou na zem. Že ti to zní jako skvělá zábava? Nám taky!

Na skok v Argentině

Zatímco u nás jsou vánoční stromky jehličnany, v Argentině zdobí ty listnaté. Ne ale baňkami, ale chomáčky vaty, které mají připomínat sníh. Zajímavé je také vánoční argentinské jídlo. Vedle pečeného selete si Argentinci dopřávají i pečínku z páva a pavími pery často zdobí také vánočně prostřený stůl.

A jaké jsou Vánoce v Řecku?

Řecké děti věří, že se na Vánoce z hlubin země vynoří strašidelní skřeti zvaní Kallikantzaroi, kteří během roku podřezávají strom života. Lidé se však mohou před těmito děsivými skřety bránit tím, že na dveře pověsí cedník. Ďáblíci pak údajně celou noc stráví tím, že se budou snažit spočítat jeho díry, a dovnitř se tak nedostanou.

Když Katalánci slaví

Jeden z nejprapodivnějších vánočních zvyků mají Katalánci. V jejich Betlémech totiž kromě panny Marie, svatého Pavla, Ježíška a tří králů často najdeš taky postavičku kadicího rolníka s červenou čapkou, kterému se přezdívá Caganer. Tato postavička často dřepí v roku a děti mají za úkol ji mezi ostatními postavičkami najít. Tradice pravděpodobně pochází až ze 17. století.

Ukrajinské Vánoce

Zajímá tě, jak zdobí vánoční stromeček na Ukrajině? Asi tě překvapí, že místo nám známých ozdob stromečky zdobí umělé pavučiny a pavouci. Tyto netradiční ozdobičky mají svůj původ v pověsti o chudé vdově, která neměla čím nazdobit stromeček pro děti. Pavoukům, žijícím v chatce, jí bylo líto, a tak přes noc opředli stromeček svými vlákny. Vycházející slunce pak pavučiny proměnilo v nádherné zlaté nitě.

Svátky ve Venezuele

V hlavním městě Venezuely k tradičním vánočním zvykům patří návštěva kostela a to už od 16. prosince až do Štědrého dne. Venezuelci však do kostela nechodí pěšky, ale jezdí na bruslích. Do osmi hodin tak bývají uzavřeny některé cesty, aby se věřící dostali do kostela bez nehody.

Vánoční tradice v Dánsku

Pokud bys žila v Dánsku, pravděpodobně bys za dveřmi svého domu našla střepy z porcelánu. V Dánsku se totiž za dveřmi přátel rozbíjí porcelán a věří se, že čím větší hromadu střepů člověk před svými dveřmi najde, tím více štěstí bude mít v nadcházejícím roce.

Zapomenuté české vánoční tradice

Některé ze světových vánočních tradic už jsme si představili, pojďme se ale ještě podívat na zapomenuté české zvyky. Věděla jsi třeba, že se věřilo, že pokud se chce svobodná dívka do příštího roku vdát, měla by během Štědrého dne nasbírat devět patek od vánočky? Věřilo se také, že čerstvý chléb upečený na Boží hod nebo v tento den snesená vejce mají kouzelnou moc. Pokud chtěl být člověk po celý rok zdravý, měl bosý pod štědrovečerním stolem stoupnout na sekyru.

Znáš ještě nějaké netradiční vánoční zvyky? Napiš nám do komentářů a pobav i ostatní.

 

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu
Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách
Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce? Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce?
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!


Zvolte svoji zemi