LIFESTYLE

Nepoddávej se jarní únavě, bojuj s ní aktivně

21.03.2017 REDAKCE
Autor článku

Nepoddávej se jarní únavě, bojuj s ní aktivně

 Již brzy přijde jaro, slunečné dny budou přibývat, ale ty bys raději zůstala v posteli?  Přečti si několik tipů, jak probudit své tělo a užívat si jaro aktivně.

Začněte zvolna - procházkou

Pojďme začít zvolna. Obleč si pohodlné oblečení, kvalitní obuv a jdi se projít. Venkovní prostředí, čerstvý vzduch a slunce tě nabudí pozitivní energií. Kolik ujdeš a kam až tě kroky povedou je samozřejmě na tobě. Dle studií je doporučená denní dávka 7 km, což představuje asi 10 000 kroků. Ke zlepšení motivace můžeš využít krokoměr nebo aplikace v telefonech, které měří vzdálenost. Mnohým bude motivací závěrečný výhled, zasloužená káva nebo strávený čas s přáteli. Třeba tě chůze nadchne tak, že v květnu vyrazíš na známý pochod Praha Prčice. Na ten se vybav vysoce kvalitní obuví, dostatkem tekutin, svačinou a hlavně odolností. Nejdelší trasa totiž měří 70 km.

Tip: Zabal si svačinu, třeba zdravou tyčinku či ovoce a doplň energii i vitamíny. Vitamíny pomohou tělu vyrovnat se s nemocemi a stresem ze zimního období.

Odlep se od země - běhejte

Procházíš se parkem a kolem tebe běhá stále více lidí - mladí, staří, hubení i otylejší. Vyzkoušej to i ty, zaběhej si také. Běh, jako pohyb, při kterém se v některých momentech nedotýkáš země, je skvělý nejen pro tvojí kondici, ale vyčistí i tvůj mozek a věř, že budeš myslet pozitivně. Pokud s během chceš začít, nepřehánějte to, začni pomalu a postupně. Střídej běh s chůzí, zvol volné tempo a nezoškliv si tento pohyb hned na počátku. Možných tras je velká spousta, lze běhat po tvrdém i měkkém terénu. S ohledem na klouby je doporučován měkčí povrch. Pokud tě běh nadchne, nešetři na běžecké obuvi a nech si při jejich výběru provést analýzu došlapu, pak bude bota tvojim nohám sedět jako ulitá. 

Tip: Dobře se obleč a nezapomeň se protáhnout. Zvol raději více vrstev a obleč se tak, jako kdyby bylo cca o 5°C více.

Vyzkoušej něco mezi a zapoj celé tělo - Nordic Walking

Pokud se ti zdá běh příliš namáhavý a nebo tě tato aktivita nenaplňuje, pořiď si speciální hůlky a vyzkoušej Nordic Walking. Obohať chůzi, při které máš ruce podél těla. Chop se hůlek a zaměstnej pohybem rovnoměrně celé tělo. Chůze s hůlkami zajistí přirozenou, biomechanicky správnou chůzi, zrychlí tvoje tempo a zajistí lepší stabilitu při procházkách a turistice. Pohyby, které provádějí ruce jsou podobné jako u běžkování. Tento sport se vyvinul díky učitelce v Helsinkách Leeně Jääskeläinen, která využila hůlek a chůze v hodinách tělocviku v roce 1966.

Tip: Abys Nordic Walking prováděla správně, zaměřte se na tři hlavní pilíře: správnou techniku chůze, správné držení těla a správné použití hůlek.

Pro maminky s dětmi - Strollering®

Jsi maminka s kočárkem a máš chuť se více hýbat? Nemusíš zůstat pouze u běžných procházek. Dej šanci sportu určenému pro maminky s kočárky. Cvičí se s dětmi v kočárku, v náručí a nebo může tvoje dítě prostě pobíhat kolem tebe. Cílem cvičení je, kromě procházek, také fitness cvičení ve venkovním prostředí. V neposlední řadě jsi i v kontaktu s ostatními účastnicemi. Nenásilně můžeš začít s hubnutím a posilováním. Určitě to bude zábava i pro tvoji ratolest.

Tip: Lekce strolleringu můžeš navštěvovat po celé republice. Třeba potkáš nové kamarády ty i tvoje děti.

Venkovní posilování i protažení těla - street workout

Klasická posilovna tě nebaví? Zacvič si venku bez zdvihání činek. K cvičení a získání svalové hmoty ti postačí vlastní váha těla. V současné době vzniká v parcích mnoho hřišť s přístroji, na kterých můžeš s vlastní vahou cvičit. U jednotlivých cviků nalezneš i popis pro jaké svalové skupiny je stanoviště vhodné a jak na něm cvičit. Cvičení je samozřejmě zdarma a můžeš se díky němu dostat do skvělé kondice.

Tip: Pokud ve tvém městě není street workoutové hřiště, využij ke cvičení třeba laviček, ležících klád v parku apod. 

 Pokud se ti do aktivního boje s jarní únavou prostě nechce, tak nesmutni.  Pokus se pozitivně přemýšlet a dopřávat tělu kvalitní stravu plnou vitamínů. Vídej se s přáteli, užívej si každého dne naplno a usmívej se.

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu
Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách
Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce? Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce?
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!


Zvolte svoji zemi