LIFESTYLE

Zahaj jaro s minimalistickým šatníkem. Kolik kousků je tak akorát?

06.03.2020 REDAKCE
Autor článku

Že už jsi o minimalistickém šatníku slyšela? Jak by taky ne, minimalismus je v poslední době často skloňovaným tématem. Podle jeho příznivců není nad to, po ránu otevřít šatník jen s několika lehce kombinovatelnými a kvalitními kousky a vytvořit outfit, který vždy vypadá skvěle. Přemýšlíš nad tím, že i ty na jaře protřídíš svůj šatník? Pojď se s námi podívat, jak na to.

Kolik kousků je tak akorát?

Podle oblíbené francouzské autorky Jennifer L. Scott stačí vlastnit pouhopouhých 10 elegantních a vzájemně kombinovatelných kousků k tomu, abys vypadala skvěle při jakékoliv příležitosti. Že ti to přijde málo? Pro začátek si sama stanov číslo, které se ti zdá tak akorát. Část příznivců minimalistického šatníku mluví o 35 kouscích.

Stále málo? Zkus capsule wardrobe

O capsule wardrobe neboli kompaktním šatníku se často mluví na zahraničních webech i ve videích na YouTube. Tento šatník je založený na tom, že si vybereš 33 kusů oblečení pro jedno roční období. Do tohoto počtu se nepočítá spodní prádlo nebo takzvané výjimky jako je sportovní oblečení a večerní šaty.

Jak určit, které kousky nechat a které vyhodit?

Pustit vítr do svého šatníku není až tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí si vzít každý kousek do ruky a zodpovědět si tři otázky. Pořád se mi líbí a sluší mi? Měla jsem tento kousek v uplynulém roce na sobě? Koupila bych si ho znovu? Pokud třikrát odpovíš ano, je ti souzený. Pokud ne, je načase se ho zbavit.

TIP: Co s věcmi, které nechceš?

Není hned nutné oblečení, které se ti už nelíbí, vyhodit do popelnice. Můžeš ho prodat nebo darovat svým kamarádkám. Anebo jej také můžeš odložit do kontejnerů na textil, díky kterým dostávají staré věci nový život.

Barevná paleta

Při vytváření minimalistického šatníku je nezbytné určit si svou barevnou paletu, ve které se cítíš dobře. Jako první si stanov základní barvy, které nosíš nejčastěji. Část šatníku by měly tvořit také neutrální barvy. Tedy ty, které je možné kombinovat se všemi ostatními (černá, bílá, šedá a denim). K těmto barvám zvol nakonec barvy, které dodají outfitu šmrnc a které je navíc možné libovolně kombinovat s tvými základními barvami.

Mysli na to, že kvalita je více než kvantita

Módní stylisté se shodují na tom, že je jeden kvalitní svetr více než pět svetrů se žmolky. Při pořizování nových kousků se tedy řiď tím, že za kvalitu se vždy vyplatí připlatit a že je kvalita více než kvantita.

TIP: Kabelka jako základ šatníku

Kvalitní boty a kabelky jsou základem každého šatníku. Věta, které dávají za pravdu přední módní experti. Pokud máš doma velké množství starších a opotřebovaných kabelek, možná je teď ten pravý čas vyměnit je za dvě kvalitní a snadno kombinovatelné. Krok vedle rozhodně neuděláš s velkou černou kabelkou a menší kabelkou přes rameno například v hnědé barvě. Mrkni třeba na kabelku Graceful Gabi nebo kabelku Cornie.

Co si myslíš o minimalistickém šatníku? Podlehneš tomuto trendu založenému na provzdušněné skříni a menším množství kvalitních kousků i ty?

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu
Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách
Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce? Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce?
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!


Zvolte svoji zemi