LIFESTYLE

Zajímavá fakta o Slunci :-)

25.07.2017 REDAKCE
Autor článku

Zajímavá fakta o Slunci

Pokud by se tě někdo zeptal, jaké slovo se ti jako první vybaví v souvislosti s létem, možná by to bylo právě slunce. Slunce bereme jako samozřejmost, z jednoho pohledu je to jen jedna z miliard hvězd, pro nás je to ale hvězda, bez které bychom si neuměli život představit. Naše nejbližší hvězda má velký vliv i na naši psychiku. Stává se ti, že je tvá nálada na bodě mrazu, když je venku zataženo a slunce se nemůže přihlásit o slovo? Léto nám naštěstí umožňuje být v kontaktu s hvězdou, která nás nabíjí energii a radostí, každý den. Pojďme se na Slunce podívat blíže.

Kdy se „narodilo“ Slunce?

Přesný den jeho narozenin asi už nevypátráme. Slunce vzniklo zhruba před 4,5 miliardami let a vědci odhadují, že je právě v polovině svého života. Velikou výhodou pro nás je, že se jeho konce rozhodně nedočkáme, Slunce má před sebou minimálně další 4 miliardy let na výsluní.

Kdo je větší? Země nebo Slunce?

I přesto, že se Slunce řadí ke středně velkým hvězdám, jeho velikost je oproti Zemi několikanásobná, je zhruba 100krát větší. Slunce by tak bez problémů pojmulo milion našich planetek, Slunce je zároveň 333krát těžší než Země.

Kolik bys vážila na Slunci?

Pokud nejsi spokojená se svou váhou, věř, že by sis na Slunci příliš nepolepšila. Gravitace na Slunci je zhruba 28 krát větší než na Zemi, člověk s váhou 60 kilo by tak na Slunci vážil 1680 kilo. No řekni, necítíš se najednou jako pírko?

Je ti teplo, děvče?

Asi tě nepřekvapí, že by ses na Slunci dost zapotila. V jádru Slunce je neuvěřitelná teplota 15 milionů stupňů Celsia. Ani na nejchladnějším místě na Slunci bys však příliš nepochodila, teplota tu dosahuje 6000 stupňů Celsia.

Důležitá ochrana očí před sluncem

Slunce je nepochybně skvělým společníkem, když se však jedná o ostré sluneční záření je na místě své oči chránit. Ochrana před škodlivým UV zářením a zároveň dokonalý módní doplněk? Podívej se na nabídku našich stylových slunečních brýlí.

 

 

Kopírovat odkaz

Doporučené články

Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu Předsevzetí pro rok 2023: hýčkej svou peněženku i planetu
Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách Vybarvi jaro díky doplňkům v úchvatných pastelových barvách
Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce? Jak nosit hodinky a náramky na jedné ruce?
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!


Zvolte svoji zemi